Milionerzy z Czechowic-Dziedzic
Czy Ty też jesteś milionerem?
Z czym może się kojarzyć słowo „milioner”? W języku polskim utrwaliło się ono jako synonim bogacza czy osoby wręcz obrzydliwie bogatej. Lata 90-te, gdzie wielu Polakom nie było łatwo walnie przyczyniły się do tego, że wyobrażaniem milionera stała się osoba wręcz bezczelnie zamożna. Każdy chciał być milionerem, a jednocześnie milioner był kimś nieosiągalnym, niby półbogiem stanowiącym łączność pomiędzy zwykłem śmiertelnikiem, a tym, czego ów śmiertelnik nigdy za swojego życia nie osiągnie. Potem do Polski dotarł teleturniej „Milionerzy”. Stał on się bardzo popularny również dlatego, że wówczas milion złotych – czyli główna wygrana – stanowił kwotę wybitnie dużą. Bycie milionerem było więc czymś elitarnym, szczytem w piramidzie społeczeństwa.
Jak się jednak okazuje współcześnie nie jest wcale tak trudno zostać milionerem. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach podała, że w zeznaniach rocznych PIT za rok 2021 na terenie gminy Czechowice-Dziedzice z tamtejszym Urzędem Skarbowym rozliczyło się kilkadziesiąt osób, których dochód przekroczył 1 mln złotych. Kto wie, może i Ty, Czytelniku, który masz przed sobą niniejszy artykuł również jesteś milionerem?
Milionerzy wg danych IAS
Katowicka IAS wyszczególniła dane dla poszczególnych Urzędów Skarbowych, a także dla całego województwa. Na podstawie tych informacji możemy stwierdzić, że milionerów w naszym regionie wcale nie jest tak mało. W gminach Czechowice-Dziedzice oraz Bestwina w 2021 roku mieliśmy dokładnie 55 milionerów. To o 2 więcej niż w 2020 roku. Podajemy dwie gminy, gdyż to właśnie one podlegają pod US w Czechowicach-Dziedzicach. A jak sprawa się ma w skali wojewódzkiej?
W województwie śląskim mamy nieco ponad 4200 milionerów. 466 mieszka w Częstochowie, 436 w Bielsko-Białej, natomiast 400 w Katowicach. Aż 90% ze wszystkich milionerów w województwie prowadzi działalność gospodarczą i jest opodatkowana podatkiem liniowym. Nieco ponad 5% uzyskuje dochody z działalności wykonywanej osobiście, natomiast pozostali czerpią zyski z obrotu papierami wartościowymi.