Historia Hokeja w Czechowicach

Jak to się zaczęło?

Hokej to sport znany bardzo dobrze chyba wszystkim, ale właściwie skąd ta dyscyplina wzięła się w Czechowicach-Dziedzicach? Otóż, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej jazda na łyżwach cieszyła się zarówno w Czechowicach, jak i w Dziedzicach bardzo dużą popularnością. Zjeżdżali się tutaj łyżwiarze z różnych stron, natomiast sport ten był popularny do tego stopnia, że miłośnicy tworzyli sztuczne lodowiska i to również w okolicznych, mniejszych miejscowościach. Początki hokeja wiążą się właśnie z powstaniem pierwszych na tych ziemiach profesjonalnych lodowiskach hokejowych.

Kamieniem milowym było powstania dwóch profesjonalnych lodowisk w 1932 roku. To właśnie wtedy powstał SKS Sokół Dziedzice. Była to hokejowa sekcja starego RKS-u. Początkowo klub nie figurował w rejestrze żadnych oficjalnych rozgrywek. Natomiast warto powiedzieć, że pierwszy oficjalny mecz z BBSV Bielsko zakończył się porażką 7:1. Nie ma się co dziwić. Zawodnicy z Bielska mieli nowoczesny sprzęt hokejowy, natomiast zawodnicy Sokoła grali z łyżwami przywiązanymi do butów.

Jak to było po wojnie?

Ciekawostką może być fakt, że organizatorzy przerwali rozgrywki w sezonie 1950/1951. Dlaczego tak się stało? Mianowicie panowały wówczas zbyt wysokie temperatury oraz brakowało lodu. Kolejny sezon nie był korzystny dla naszej sekcji hokejowej. Odpadliśmy w eliminacjach, natomiast późniejsze sezony również nie przyniosły wiele dobrego. Sekcja przestała istnieć w 1959 roku.

Później, w latach 70-tych oraz 80-tych lodowiska w Czechowicach-Dziedzicach służyły głównie do jazdy na łyżwach. Do tradycji hokejowych nasze miasto nigdy nie powróciło.

Gorącą informację na temat hokeja znajdziesz w tym wpisie.