Czechowice-Dziedzice: ciekawa historia
W jakim mieście mieszkamy?
Czechowice-Dziedzice mogą na pierwszy rzut oka wydawać się nieatrakcyjne dla badaczy historii. Cóż bowiem wiemy o tym mieście ze szkoły? Nie pamiętamy by odbyła się tu jakaś wielka, średniowieczna bitwa, albo miał miejsce zjazd władców Europy. Faktycznie próżno szukać takich faktów, natomiast nie oznacza to, że historia Czechowic-Dziedzic nie jest ciekawa. Wręcz przeciwnie. Jest ciekawa, a jej poznanie pozwoli wszystkim lepiej zrozumieć to, w jakim mieście mieszkamy.
Do XIX wieku
Pierwszy raz, wspomniane jako osady Czechowice pojawiają się w 1305 roku. Osady musiały płacić dziesięcinę biskupowi Henrykowi z Wierzbna. Znajduje się to w dokumencie, natomiast jego nazwa to „Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego”. Skoro mieszkańcy mogli płacić podatki, oznacza to, że Czechowice istniały już znacznie wcześniej niż w 1305 roku.
Należy pamiętać, że Czechowice od 1327 aż do 1918 roku pozostawały poza granicami Polski. Najpierw władali nimi Luksemborgowie, natomiast potem Habsburgowie. W XV wieku wiadomo o istnieniu już nie osad, a trzech wsi obok siebie. Pierwszą z nich były Czechowice, drugą Dziedzice, natomiast trzecią nieistniejący już Żebracz. Przez długi czas Czechowice istniały jako wieś prywatna.
Rewolucja przemysłowa w XIX wieku
Wiek XIX to dla Czechowic okres rozkwitu gospodarczego. Dzięki liniom kolejowym powstały tutaj liczne zakłady przemysłowe. Mowa tu chociażby o fabrykach przetwórstwa metalowego, kopalniach węgla kamiennego, rafinerii nafty, zakładach przetwórstwa żywności, fabrykach brykietów węglowych, cegielniach i innych. W tym czasie ludność Czechowic znacznie się zwiększyła. Rozwój przemysłu to jedno, natomiast ówczesne władze nie zapomniały także o oświacie oraz kulturze.
Wiek XX
Od 1920 roku Śląsk Cieszyński a wraz z nim Czechowice oraz Dziedzice znalazły się w granicach Polski. Dwudziestolecie międzywojenne to okres dalszego rozwoju przemysłowego, zwłaszcza w Dziedzicach. II wojna światowa zatrzymała okres prosperity. W 1951 władze połączyły Czechowice i Dziedzice, nadały prawa miejskie i ustanowiły nazwę dla miasta: Czechowice, natomiast to nie spodobało się mieszkańcom Dziedzic. Dlatego też w 1958 roku miasto otrzymało nową nazwę: Czechowice-Dziedzice i nosi ją aż do dnia dzisiejszego.