Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?
Problem dla osób przedsiębiorczych
Jako, że żyjemy w czasach, gdzie społeczeństwo jest coraz lepiej wykształcone, nic dziwnego, że coraz więcej ludzi planuje założenie własnego biznesu. Założenie firmy wymaga dobrego biznesplanu oraz kapitału. Inteligentnemu człowiekowi to pierwsze nie powinno sprawić większych trudności, natomiast to drugie może być już bardzo kłopotliwe. Wprawdzie można niekiedy liczyć na pomoc wspólników, bliskich czy rodziny, natomiast nie każdy może szukać wsparcia tą metodą. Na szczęście jest pewne rozwiązanie. Również u nas, w Czechowicach-Dziedzicach.
Rozwiązaniem dotacja
Gmina Czechowice-Dziedzice zorganizowała projekt „Wsparcie przedsiębiorczości w Czechowicach-Dziedzicach II”. Obecnie trwa nabór uczestników, natomiast pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Chętni mogą zgłaszać się od wczoraj, 30 sierpnia do piątku, 10 września. Nabór przeprowadza gmina oraz Bielskie Centrum Przedsiębiorczości.
Jak wygląda proces składania dokumentacji?
Aby móc przystąpić do projektu należy wypełnić Formularz Rekrutacyjny. Kiedy to już będzie gotowe można go złożyć w jednym z dwóch miejsc. Pierwszym jest biuro projektu Stowarzyszenie „Bielskie Centrum Przedsiębiorczości” ul. Zacisze 5, Bielsko-Biała. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, natomiast godz. pracy to 8:00-16:00. Drugim jest siedziba partnera projektu Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, plac Jana Pawła II 1. Godziny otwarcia to 7:30-15:30 od poniedziałku do środy, 7:30-17:30 w czwartki, oraz 7:30-13:30 w piątki. Zamiast do Urzędu można się udać do Wydziału Strategii i Rozwoju. Biuro będzie tu otwarte od 7:30 do 15:30 w poniedziałki, środy i piątki oraz 8:00-18:00 we wtorki i czwartki.
Kto może przystąpić do projektu?
Projekt jest skierowany do osób powyżej 30 roku życia. W szczególności o wsparcie mogą się ubiegać kobiety, które wracają po przerwie w związku z urodzeniem dziecka. Oprócz nich przede wszystkim będą brane pod uwagę osoby powyżej 50 roku życia oraz osoby pozostające długotrwale bezrobotne. Ponadto ubiegać się mogą osoby o niskich kwalifikacjach oraz osoby niepełnosprawne. Nie mogą ubiegać się osoby, które obecnie odbywają karę więzienia.
Co daje projekt?
W ramach projektu uczestnik może otrzymać bezzwrotną dotację na założenie firmy w wysokości 23 tys. złotych. To jest na otworzenie biznesu, natomiast w pierwszej fazie prowadzenia działalności może on również otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 2,6 tys. złotych miesięcznie. Ponadto organizatorzy przewidzieli bezpłatnie szkolenia oraz doradztwo przed i po założeniu działalności gospodarczej.