Zasłużony dla Czechowic-Dziedzic
Kim był Andrzej Polok?
Andrzej Polok to postać, która na trwałe wpisała się do historii Czechowic-Dziedzic. Ciężką pracą służył mieszkańcom, był człowiekiem pełnym pasji, ale też gotowym do poświęceń. Nie brakowało mu mądrości ani charakteru. Przedstawiamy jego historię.
Dzieciństwo oraz młodość
Andrzej Polok urodził się w 1874 roku, dokładnie 26 października. Ukończył Szkołę Ludową, natomiast później sam uczył się różnych innych przedmiotów. Dużo czytał, zarówno książki jak i czasopisma, w tym jedno znane w regionie, którym była Gwiazdka Cieszyńska. W tejże właśnie gazecie pojawiły się wiersze Poloka, który publikował je pod pseudonimem Kolop. Jak łatwo zauważyć był to bardzo prosty ananim.
Polok mieszkał w Czechowicach wraz z żoną, Katarzyną. Małżeństwo doczekało się szóstki dzieci. Dwie dziewczynki nosiły imiona Aurelia oraz Otylia, natomiast czterech chłopców nosiło imiona: Robert, Emmanuel, Jan i Otton.
Praca Poloka
Jak większość mieszkańców Andrzej Polok pracował na roli, ale też posiadał funkcję destylatora w firmie Vacuum Oil Company. Niestety, z powodu ciężkiej pracy fizycznej zdrowie Andrzeja Poloka uległo pogorszeniu. W związku z tym jego stanowisko w firmie się zmieniło na portiernię. Pracował tam od 3 lipca 1905 roku.
Życie codzienne
Andrzej Polok począwszy od roku 1909 aż do roku 1939 prowadził zapiski z życia codziennego. Przykładowo z 1918 roku pochodzą zapiski, gdzie Polok prowadził rachunki, relacje z tego, co pisała ówczesna prasa, zapisywał takie wydarzenia jak narodziny i chrzciny syna czy śmierć szwagra.
Poglądy i polityka
Andrzej Polok był socjalistą. Pracując w Vacuum Oil Company wziął się za obronę praw pracowniczych. Był aktywnym członkiem Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Chemicznego i Pokrewnych. Od 1922 roku stały członek wydziału gminnego Czechowic, natomiast w latach 1922-1939 zastępca wójta Czechowic.
Schyłek życia
W 1939 roku wraz z innymi robotnikami jako pierwszy w historii w tym regionie skorzystał z praw równych wobec pracowników i urzędników firmy. Przeszedł wówczas na emeryturę. Andrzej Polok zmarł 8 lipca 1940 roku i został pochowany w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Czechowicach.