Podjazd garażowy – z jakiego materiału warto go wykonać?
Podjazd garażowy powinien łączyć w sobie funkcje praktyczne, ale też estetyczne. Rzeczywiście musi być wykonany z mocnych materiałów, dzięki temu posłuży przez długi czas. Ale nie można też zapominać, że powinien pasować do aranżacji budynki. Może choćby komponować się z tynkiem domu, ale może być dopasowany kolorystycznie do ogrodzenia. Dziś przedstawimy wam różne rozwiązania. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Tani, ale czy niezawodny? Czy warto zdecydować się na wykonanie podjazdu z kruszywa?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy podjazd garażowy z kruszywa jest dobrym wyborem. Cóż, na pewno zaletą takiego rozwiązania jest niska cena. Trzeba przyznać, że nie jest to wcale takie zły wybór. Zasadniczo odpowiednio dobrane kruszywo może być dosyć trwałe, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas intensywnych opadów, ale też na skutek intensywnej eksploatacji zapewne będzie się zużywać. Trzeba regularnie je uzupełniać, ale też usuwać wyrastającą roślinność. Na początek należy wyznaczyć teren, jaki chcecie zagospodarować na podjazd. W kolejnym etapie konieczne jest oczyszczenie ziemi i usunięcie humusu. Dopiero teraz można przejść wyłożenia dna geowłókniną. Dzięki temu szybko i łatwo oddzielicie podbudowę od gruntu głównego, czyli rodzimego. Na geowłókninę wysypujemy tłuczeń, ewentualnie można postawić na grubo mielony gruz. W tym przypadku trzeba pamiętać, że warstwa kamienia musi być odpowiednio duża. Zaleca się taką na poziomie 20-25 cm. Na tę warstwę należy jest wysypać 10 cm grubego żwiru. Kropką nad „i”, a więc i ostatnim etapem przygotowania podjazdu jest wysypanie miału kamiennego. Czy można takie prace wykonać samodzielnie? W teorii tak, ale jednak nie jest to do końca dobre rozwiązania. Z jednej strony można zaoszczędzić, gdyż nie zatrudnia się pracowników, ale z drugiej strony nie dysponując odpowiednim sprzętem czy umiejętnościami efekt finalny nie będzie najlepszy. W końcu po wysypania każdej warstwy należy ją bardzo dobrze, ale i dokładnie ubić, używając do tego wibratora powierzchniowego. Pamiętajcie, że odpowiednio ubita powierzchnia zwiększa trwałość podjazdu. Na tym etapie mamy dla was jeszcze jedną radę, a mianowicie im wyższa warstwa, tym drobniejszego materiału powinniście używać. A najlepiej zlećcie tę pracę przedsiębiorstwu budowlanemu.
Kostka brukowa – funkcjonalność i estetyka w jednym
Wykonanie podjazdu ze żwirku jest tanie, ale jednak taki podjazd nie jest zbyt trwały. Droższym, ale zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem jest wykonanie go z kostki brukowej. Cieszy się ona dużą popularnością już od lat, co z w pełni zrozumiałe, wszak zachwyca estetyką, ale i niezawodnością. Doskonałym tego przykładem jest kostka betonowa. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale też na duże obciążenia. Do tego wykazuje odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Nie płowieje nawet na skutek intensywnego promieniowania słonecznego. Rzecz jasna, aby móc uzyskać najlepszy efekt najlepiej wybrać kostkę dwuwarstwową, której pierwsza warstwa składa się z betonu wymieszanego z małym dodatkiem żwiru, natomiast druga warstwa ma charaktery wykończeniowy, dzięki któremu można zachwycać się jej estetyką. Układanie kostki brukowej nie jest łatwe. Dlatego należy je zlecić profesjonalistom. Dobrze sprawdzi się firma budowlana Czechowice-Dziedzice. Pracownicy to najlepsi specjaliści, którzy posiadają duże umiejętności, ale też wiedzę. Do tego można liczyć na fachowe doradztwo. Alternatywą dla kostki betonowe jest kamienna. Prezentuje się ona niezwykle elegancko, ale też można znaleźć nowoczesne modele czy bardziej tradycyjne, choć należy zdawać sobie sprawę, że jej koszt jest dosyć wysoki. Tutaj do wyboru jest choćby kostka wapienna czy też z bazaltu. Można zdecydować się na taką z granitu czy piaskowca.