10 ciekawostek o Czechowicach-Dziedzicach
Poznaj miasto z innej strony
Osoby, które mieszkają w naszym mieście od niedawna zapewne chciałaby się dowiedzieć czegoś ciekawego na temat miejsca, w którym mieszkają. Ale także ci z nas, którzy żyją tu od urodzenia na pewno nie znają wszystkich ciekawostek oraz tajemnic, które skrywają Czechowice-Dziedzice. Wielu z nas może zaskoczyć się tym, jak zaskakująca potrafi być historia naszego miasta. Serdecznie zapraszamy na ciekawostki o Czechowicach Dziedzicach.
Tego nie dowiesz się ze szkoły
Ciekawostka 1. Pierwsza wzmianka o Czechowicach pochodzi z „Księgi uposażeń biskupstwa wrocławskiego”, która w oryginale nosi łaciński tytuł „Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis”. Wzmianka o Czechowicach brzmi tam dokładnie: „Item in Chothowitz theutonico fertones”. Księga pochodzi z 1305 roku.
Ciekawostka 2. Czechowice-Dziedzice liczą sobie 33 km2 powierzchni. Liczba mieszkańców wynosi 33 631 osób.
Ciekawostka 3. Nasze miasto posiada aż 7 miast partnerskich. Są to: Hiddenhausen (Niemcy), Łomża (Polska), Słonim (Białoruś), Orłowa (Czechy), Cortona (Włochy) oraz Żylina i Rajec (Słowacja). Pierwszą umowę o partnerstwie między miastami Czechowice-Dziedzice podpisały z Hiddenhausen w 1991 roku, a ostatnia, zawarta z Rajcem pochodzi z 2018 roku.
Ciekawostka 4. W 1880 roku Czechowice-Dziedzice odwiedził cesarz Austro-Węgierski Franciszek Józef I. Przybył on pociągiem i zatrzymał się na dłużej w mieście. Czechowice-Dziedzice były wówczas w zaborze austriackim.
Ciekawostka 5. Na terenie gminy Czechowice-Dziedzica znajduje się rezerwat przyrody Rotuz. Jest tutaj także obszar Natura 2000 Dolina Górnej Wisły.